CO BY DÍTĚ MĚLO ZVLÁDNOUT:

Vaše dítě by mělo zvládat všechny následující činnosti před nástupem do školky.

Čím víc toho ale bude umět, tím to pro něj bude jednodušší.

- vydržet bez maminky či tatínka v cizím prostředí. Postupně trénujte v rodině, později mezi známými. Při odchodu se rozlučte a ujistěte dítě, že se vrátíte. Rozloučení by se nemělo protahovat. Pokud dítě bude plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.

- obléknout se a svléknout, obout a vyzout – alespoň částečně, učitelky pomohou

- samostatně jíst lžící. Nechejte dítě jíst samostatně, i když sní méně. A zkuste zařadit k svačince kousek chleba, děti si s ním často ve školce neumějí poradit.

- pít z hrnečku – používejte běžný hrníček

- umýt si ruce, utřít se do ručníku

- používat záchod. Naučte děti stáhnout si tepláčky a spodní prádlo a zase ji obléci. V MŠ nelze, aby dítě mělo pleny, ani na spaní.

- vysmrkat se. Mějte na určitém místě papírové kapesníčky, aby se dítě naučilo samostatně smrkat a nečekalo, až mu někdo utře nos.

- bezpečně chodit po schodech. Naučte je pod dozorem správnou chůzi po schodech, především dolů.

- chodit na procházku. Nejezděte všude autem.

- uklidit po sobě hračky. Každý den můžete trénovat formou hry.

- zvyšujte sebedůvěru dítěte. Ujistěte dítě, že to zvládne a že mu věříte. Dítě musí mít k mateřské škole kladný vztah, z toho důvodu nikdy mateřskou školou nestrašíme.

- vyhněte se negativním popisům jako „počkej, tam tě naučí poslouchat, tam se s tebou mazlit nebudou“....apod.